P8071069

Вечірня Літургія у надвечір’я Різдва Христового

Євхаристія, на відміну від усіх інших богослужінь, не має одного встановленого часу звершення. За задумом, час її звершення залежить від дня, в який вона відбувається. Так, по великих святах, відповідно до 8 розділу Типікону, належить служити літургію дуже рано: «в неділю літургія відбувається на початку третьої години (9:00 ранку). Але коли свято без всеношної, то в Євхаристія звершується пізніше, а в малі свята іще пізніше – в 8 розділі Типікону вказано про те, що в суботу літургія відбувається на початку четвертої години (10 година ранку), а в менші свята і інші дні відбувається на початку п’ятої години (11 година). Нарешті, в дні суворого посту до причастя належить підходити уже після полудня.
Оскільки в даний час ці правила призабуті, для більшості залишається не ясним, чому ж сьогодні у навечір’я Різдва Христового літургія починається вечірнею.
Сама суть цих правил єдина і проста: Євхаристія є завершальним етапом приготування до неї, тому то і час її звершення залежить від протяжності посту, що готує нас до неї.
Святкування Різдва Христового (25 грудня) розпочинається з підготовчого періоду. 20 грудня Церква розпочинає предсвято Рріздва, літургічна структура котрого подібна до Страстной седмиці — тому що з народженням Сина Божого розпочалось Його спасительне служіння ради нашого спасіння, котре приведе до хресної жертви.
24 грудня, в навечір’я Різдва Христового, звершуються наступні богослужіння: Царські часи та Вечірня з божественною літургіяєю св. Василія Великого.
Вечірня безпосередньо розпочинає святкування, тому що, як ми знаємо, літургійний день починається з вечора. Тон свята задається п’ятьма стихирами на «Господи воззвах …» Вони – воістину вибух радості про дар Христового втілення, яке здійснилося нині. Вісім біблійних читань показують, що Христос з’явився виконанням всіх пророцтв, що Його Царство – Царство «всіх віків», що вся людська історія знаходить у Ньому свій сенс, а центром Його приходу в світ була весь всесвіт.
Літургія св. Василя Великого, яка слідує за Вечірньою, в минулому була хрещальною літургією, за якою катехумени (підготовлювані до Хрещення) приймали Хрещення, Миропомазання і ставали членами Церкви – Тіла Христового.
Оскільки за Уставом у цей день тільки надвечір дозволяється вживати їжу, то й літургію у ці дні належить звершувати ближче до вечора
За тією ж логікою у Святвечір Різдва і Богоявлення, дні суворого посту, Євхаристія повинна звершуватися після вечірні.
Ці правила можуть здаватися незрозумілими або застарілими, або просто другорядними, але насправді вони показують основний принцип православної богослужбової духовності: Євхаристія є вершиною приготування до зустрічі з Христом. У Церкві найголовнішим виразником такого приготування є піст. Досконалий піст вінчається причастям, котре у будні дні Чотиридесятниці повинно відбуватися підчас вечірньої.
Але оскільки утримання протягом майже всього дня від їжі та пиття для багатьох є надто важким, то з плином часу літургію в ці стали здійснювати у все більш і більш ранні години. І нині ця літургія уже звершується у першій половині дня, хоч це і суперечить Уставу (на літургії вже згадується свято наступного дня, тому звершувати цю службу вранці трохи дивно) і логіці устрою денного богослужіння.
Сенс вечірньої літургії – зовсім не в тому, щоб дати можливість причаститися після роботи, а в посиленні посту (в даному випадку потрібне повне утримання від споживання їжі). У такий день причасники повинні тримати піст не до ранкової служби, як завжди, а до другої половини дня. Таким чином, при здійсненні літургії ввечері піст стає більш суворим.

В університетських храмах неодноразово вже звершували вечірню літургію Ранішосвячених Дарів, а в 2014 році на свято Благовіщення Пресвятої Богородиці, вперше було звершено повну вечірню літургію.
Цьогоріч, у Різдвяний Святвечір, в університетському храмі Трьох Святителів уставні богослужіння (Царські часи та Вечірня з божественною літургією св. Василія Великого) розпочались о – годині ранку, а по обіді, у в домовому храмі святого вмч. Іоана Нового резиденції митрополитів Буковини і Далмації було звершено вечірню з літургією св. Василія Великого.
Богослужіння звершив прот. Миколай Лагодич.
Незважаючи на пізній час завершення вечірніх літургій (літургічний піст триває майже 17 годин), в університетському храмі Трьох Святителів вірних на таких богослужіннях постійно збільшується.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *